Bursa İznik

Bursa  / İznik

            Türkiye‘nin Bursa ilinin bir ilçesi ve ilçenin merkezi olan şehir. Adını şehirden alan İznik Gölü‘nün doğu kıyısında, Bursa’nın kuzeydoğusunda yer alır. 2013 sayımı itibarı ile nüfusu 43.287’dır.

            İznik adı, şehrin eski adı olan Nikea’dan gelmektedir. Dönemde yaygın bir dönüştürme kuralına göre Rumca adın önüne ‘sur içinde’ anlamında olan is eki getirilerek isnikea adı Türkçede İznik olmuştur

            İznik yıllarca Merkezi ve yerel yönetim tarafından hizmet almamış bir ilçe. Ziyaretimizde gördüğümüz izlenimde İznik de hummalı bir çalışma var. Tüm sokaklarda yollar ve kaldırımlar  sökülmüş, doğal gaz çalışması ve yıllarca yenilenmeyen kanalızasyon alt yapısı yenilenmekte.  Roma Tiyatrosunda ve bir cok tarihi yerde arkolojik çalışmalar hız kazanmış.

            İznik gölü adeta kendine terk edilmiş. En kısa sürede İznik gölü ile ilgili bir çalışma yaılmalı, gölde yaşayan ve yaşayabilecek faunalar ve endemikl bitki türleri üzerine araştırmalar yapılmalı.

            Yine Eşsiz bir güzelliğe sahip olan ve yaklaşık 4-5 km uzunluğundaki İznik Gölü sahili şu an çok bakir ve hizmete aç bir yer. Peyzaj çalışmaları, yürüyüş parkurları, spor alanları ve güzel çay bahçeleri ile değerlendirilmesi gereken bir yer.

2

            Bölgeye gelen yerli turistler sadece İznik Ayasofya müzesini ve Yeşil Camii ziyaret edip gitmekteler.  Ama İznik’de bir gün gezmek yetmez.

 

İznik Hakkıda Kısa Bilgiler

 Tarihi binalar

 İznik Ayasofya Müzesi.

            Ayasofya Müzesi, Bizans erken döneminde inşa edilen kilise, Osmanlı döneminde camiye çevrildi. 787 yılındaki Konsil bu kilisede toplandı. I. Dünya Savaşı sonrasında Yunan işgali sırasındaki bir yangınla kullanılamaz hale gelen yapı, 2007 yılına kadar harap haldeki yapı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Roma Tiyatrosu

 1. Murat Hamamı

Süleymanpaşa Medresesi, günümüzde turistik amaçlı çini eserlerin satıldığı atölyeler tarafından kullanılmaktadır.

İznik Kilisesi

Zoimesis Tes Theotokos

Aziz Tryphonos Kilisesi

Sarı Saltuk türbesi

Yeşil Cami

İznik Müzesi, 1338 yılında Osmanlı Padişahı I. Murat tarafından annesi Nilüfer Hatun adına imaret olarak yaptırıldı. 19. yy sonlarına kadar çalışan imarethane, 1965 yılında müzeye çevrildi. Müzede İznik ve çevresindeki arkeolojik kazılarda çıkarılan eserler sergilenmektedir.

İznik tarihi camileri

Yeşil Cami, Sadrazam Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırıldı. 1378-1391 yılları arasında mimar Hacı Musa tarafından inşa edilen yapı, Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Yeşil çinileriyle ünlüdür.

 • Şeyh Kudbettin Camii
 • Hacı Özbek Camii
 • Eşrefzade Camii
 • Mahmut Çelebi Camii
 • Asmalı Cami
 • Elmalı Köyü Tarihi Camii
  2 3
  5 6 7 8 9 10 114
  12

  14
  1315 16 17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir